Managerial Accounting: E4-11 Gabby's Wedding Cakes creates elaborate wedding cakes

Important Reminder!!! There might be other versions of this problem - amounts and dates have been changed - so please make sure you review and compare this tutorial to the problem in your homework. Even with different amounts, format and way of solving the problem is still the same so pleases be guided accordingly.

Managerial Accounting
EXERCISE 4-11. CVP Analysis
Gabby's Wedding Cakes creates elaborate wedding cakes. Each cake sells for $600. The variable cost of making the cakes is $250, and the fixed cost per month is $7,700.

Required:
a. Calculate the break-even point for a month in units.
b. How many cakes must be sold to earn a monthly profit of $10,000?
Powered by