Lato (aut. Edith Wharton) (po polsku)

Pierwszy polski przekład powieści Edith Wharton (1862-1937),
znanej przedstawicielki amerykańskiego realizmu. Pierwszej kobiety, która otrzymała nagrodę Pulitzera.

Edith Wharton jest znana ze swoich bezpretensjonalnych portretów klasy uprzywilejowanej Nowego Jorku, którą przedstawiła w powieściach takich jak Świat zabawy i Wiek niewinności. Jako bystra obserwatorka problemów społecznych Ameryki nie przeoczyła zagadnień dotyczących niezamożnych społecznościach Nowej Anglii. Jedną z powieści opisujących te społeczności była opublikowana w 1911 roku książka Ethan Frome. Kilka lat później wyszła drukiem druga powieść, niezwykle odważny jak na tamte czasy romans pt. Summer. Był to portret seksualnego przebudzenia młodej kobiety, osadzony w świecie małomiasteczkowych problemów i intryg.

Edith Wharton nie poddaje swych bohaterów żadnym ocenom moralnym, jednakże naturalizm, z jakim opisuje ich zachowanie i zależność od nieokiełznanych i nieprzewidywalnych namiętności, staje się bezpośrednią przyczyną negatywnego odbioru powieści przez jej współczesnych. Dopiero czasy rewolucji seksualnej lat sześćdziesiątych sprawiają, że powieść staje się popularna, o czym świadczą liczne kolejne jej wydania. Jednym z najnowszych jest książka, którą oddajemy dziś do rąk Czytelników. Jest to pierwszy polski przekład tej powieści.

Wczesnym latem w niewielkim miasteczku North Dormer Charity Royall, adoptowana córka miejscowego adwokata, zauważa na ulicy młodego człowieka, którego styl bycia i ubranie świadczą, że przyjechał z dużego miasta. Poznają się później, w bibliotece, w której Charity pracuje jako bibliotekarka. Okazuje się, że młodzieniec jest architektem i poszukuje książek o wczesnym budownictwie Nowej Anglii. Lucius budzi w dziewczynie zupełnie nowe uczucia, z czasem opanowuje jej myśli zupełnie.

Powoli dowiadujemy się o niezwykłym pochodzeniu dziewczyny. Wharton umiejętnie stopniuje napięcie, dostarczając kolejnych informacji na temat bohaterów, a także powoli odkrywając przed czytelnikiem ich prawdziwe, skrywane pod różnymi maskami oblicza, a wszystko to na tle przyrody, która dzięki naturalistycznym opisom znakomicie podkreśla aktualny stan duchowy głównej bohaterki.

Powieść, pełna wewnętrznych konfliktów, moralnych rozterek i naturalistycznych opisów, dowodzi, że Wharton jest jedną z największych przedstawicielek literackiego naturalizmu w literaturze amerykańskiej.

 
Przeczytaj darmowy fragment książki:
https://ridero.eu/pl/books/lato/read/#textpreview
Zamów druk na żądanie: 
https://ridero.eu/pl/books/buy/#!/lato/paper/?colorType=blackwhite

Powered by